سازه سازان یزدان پاک

اجرا، تعمیرات و نگهداری با مدرنترین متدهای روز دنیا

سازه سازان یزدان پاک

طراحی و اجرای روف گاردن

روف گاردن معمولا به فضای سبزی اطلاق میشود که بر روی بام یا تراس ساختمانها ایجاد میشود. طراحی و اجرای روف گاردن نیازمند محاسبات دقیق و آشنایی با مصالح ساختمانی، خاک مناسب برای رویش گیاهان و همینطور شناخت صحیح از گیاهان است.

طراحی و اجرای روف گاردنطراحی و اجرای روف گاردنطراحی و اجرای روف گاردنطراحی و اجرای روف گاردنطراحی و اجرای روف گاردنطراحی و اجرای روف گاردنطراحی و اجرای روف گاردن

روف گاردن چیست؟

روف گاردن : به هر نوع فضای سبزی که بالاتر از سطح و بروی سقف ( بام، تراس، طبقات و ... )باشد روف گاردن گفته میشود. روف گاردن میتواند از قرار دادن چند گلدان ساده تا طراحی های پیچیده با انواع گیاهان مختلف و محیطهای کشت گوناگون را شامل شود.

روف گاردن به انگلیسی : Roof Garden

معنای لغوی روف گاردن : باغ بام

تعریف معمول روف گاردن

روف گاردن فضای سبز گسترده روی بامها ست که انواع و اقسام گیاهان و بخصوص چمن را در خود جای داده و مکان زیبا و مناسبی برای استراحت و گذران وقت است. این تعریف که تعریف عامیانه از روف گاردن تلقی میگردد بیشترین تقاضا را در مناطق شهری دارد. چرا که بیشتر فضای شهرهای مدرن به ساختمان ها و بنا ها اختصاص دارد. بنابراین ایجاد فضای سبز بر روی بامها ایده ای منطقی و بسیار کارآمد برای استفاده و ایجاد فضای سبز در مناطق شهری است.

طراحی روف گاردن

تقاضا جهت طراحی و اجرای روف گاردن به دو صورت انجام میگیرد:

  • طراحی روف گاردن قبل از اجرای بنا ( انجام محاسبات فنی در طرح و نقشه ساختمان)
  • طراحی و اجرای روف گاردن پس از اجرای بنا

پیش بینی اجرای روف گاردن قبل از اجرای بنا و انجام محاسبات فنی امکانات کاملی را برای طراحی های زیبا فرام میآورد در حالیکه که طراحی روف گاردن برای ساختمانهایی که از قبل پیش بینی چنین فضایی را انجام نداده اند دارای محدودیتهایی است.

هزینه روف گاردن

برآورد هزینه اجرای روف گاردن و تهیه یک لیست قیمت، کاری غیر منطقی و عملا ناممکن است. مساحت اجرا، امکانات و نوع طراحی، گیاهان و بستر رویش و همینطور آب بندی و مسائل مختلف باعث میشود که هیچ گونه لیست قیمت و براوردی قبل از بازدید و بررسی کارشناسی وجود نداشته باشد.

سازه سازان یزدان پاک بصورت رایگان پس از بازدید از محل اجرای پروژه براورد قیمت نهایی را انجام خواهد داد. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفنهای شکت تماس حاصل نمایید.

مزایای روف گاردن

زیبایی، داشتن محیطی اختصاصی و آرامش بخش، دسترسی آسان و سریع به فضای سبز و برگزاری جلسات دوستانه و کاری در چنین محیطی تمام مزایای روف گاردن نیست !

پاکسازی هوای شهری ( در صورت اجرای گسترده در سطح شهر ) ، زیباسازی شهر، کنترل دما و کاهش جذب حرارات به ویژه در تابستان و استفاده از آب باران بخشی از مزایای اجرای روف گاردن است.

بدیهی است طراحی و اجرای گسترده روف گاردن در سطح یک شهر راندمان کلی و کاهش مصرف انرژی را در سطح کلان بهمراه خواهد داشت.

موارد مهم در اجرای روف گاردن

  • نوع مصالح مورد استفاده و وزن آن
  • خاک و بستر رویش و نوع گیاهان
  • زهکشی، آب بندی و ایزولاسیون
  • تقسیم بندی و پخش وزن روف گاردن بخصوص در مورد بناهایی که پیش بینی اجرای آن را نداشته اند
  • آلاچیق ، محدودیت های اجرا و مقاومت در برای باد
  • اجرای صحیح و اصولی

نکات پیرامونی روف گاردن

افزایش دمای جهانی و آلودگی هوا یکی از معضلات دنیای مدرن امروزی است که در صدر اخبار جهان میتوان یافت. بدون شک جلوگیری از تخریب فضاهای سبز طبیعی و بدنبال آن ، ایجاد فضای سبز بطور وسیع یکی از راه های جلوگیری از آلودگی هوا و افزایش دماست.

روف گاردن تلاش و ایده ای بسیار عالی برای داشتن محیطی جذاب و آرام و کمک به حال و روز نچندان مساعد شهرهای بزرگ و پرجمعیت نظیر تهران است.

با یک تحقیق ساده میتوان دریافت که ساختمانهایی با فضای سبز بیشتر دمای کمتری نسبت به ساختمانهای دیگر دارند و این در حالیست که میدانیم خشکسالی و گرمای کم سابقه ای کشورمان را تحت تاثیر قرار داده است.

افزایش چند برابری استفاده از خنک کننده ها در ساختمانهای مسکونی و اداری در سالهای اخیر نیاز به یک تحول در نوع نگاه به فضاهای شهری است.

اگرچه روف گاردن یک راه حلی نهایی نیست اما کمکی موثر و کم هزینه جهت جلوگیری از مصرف بی رویه انرژی و خسارت های بیشتر است.

مطالب مرتبط :
روف گاردنروف گاردن چیستانواع روف گاردنآب بندی روف گاردنمزایای روف گاردناجرای روف گاردن

تخریب و ساخت ابنیهعایق رطوبتی ساختمان

سازه سازان یزدان پاک