سازه سازان یزدان پاک

اجرا، تعمیرات و نگهداری با مدرنترین متدهای روز دنیا

سازه سازان یزدان پاک

ایمنی در ساختمان

برای کارگاه های ساختمانی رعایت اصول ایمنی فوق ضروری می باشد. چرا که خطرات زیادی در محیط کارگاه های ساختمانی جان افراد را به مخاطره می اندازد.

ایمنی در ساختمان

ایمنی در کارگاه ساختمانی

کارگاه ساختمانی به هر قطعه زمینی گفته می شود که در آن ساختمان در حال ساخت یا تعمیر است. کسانی که در کارگاه‌‌های ساختمانی کار می‌کنند اغلب باید از ابزار و قطعات ماشین آلات بزرگ استفاده کنند و یا در ارتفاعات و در محیط‌هایی که مواد خطرناک وجود دارند کار کنند. به دلیل ماهیت چنین کاری، کار در سایت های ساختمانی می تواند خطرناک باشد.
خطرات ساخت و ساز به شدت به نوع کار ساختمانی که در حال انجام است بستگی دارد. به عنوان مثال، کار بر روی داربست خطرات کاملاً متفاوتی با کار بررروی شیروانی دارد.
چند خطر کار در سایت‌های ساختمانی عبارتند از: کار در ارتفاع. اجسام متحرک. لغزش، زمین خوردن و سقوط. سر و صدا. سندرم ارتعاش دست. حمل و نقل دستی مواد . فروریختن گودال. آزبست. برق.

  • کار در ارتفاع

اداره بهداشت و ایمنی (HSE) دریافت که در سال، کمی بیش از یک چهارم مرگ و میر کارگران ناشی از سقوط از ارتفاع بوده است. این امر کار در ارتفاع را به عنوان شایع ترین علت صدمات کشنده برای کارگران قرار می دهد.
آموزش مناسب برای تمامی کارکنانی که در ارتفاع کار می کنند مورد نیاز است. کارمندان باید در زمینه کار بر روی قطعات و سطوح مختلف مانند نحوه کار ایمن روی داربست، نردبان و سقف آموزش ببینند.
قانون ایجاب می‌کند که همه کارفرمایان باید خطرات ناشی از کار در ارتفاع را ارزیابی کنند. سپس باید برنامه‌ای طراحی شود تا اطمینان حاصل شود که تمام کارها به طور ایمن انجام می‌شود. کارمند باید آموزش صحیح کار در ارتفاع را دیده باشد و از رویه های ایمنی که باید هنگام انجام این کار رعایت کند آگاه باشد.
کار در ارتفاع باید به درستی برنامه ریزی و نظارت شود و رویکردها و اقدامات احتیاطی خاصی باید اتخاذ شود.
تا حد امکان از کار در ارتفاع خودداری کنید. به عنوان مثال، اگر چیزی را می توان در سطح زمین مونتاژ کرد، آن را در آنجا انجام دهید.
برای کاهش خطر سقوط کشنده از تجهیزاتی با سطح ایمنی بیشتر استفاده کنید. به عنوان مثال، یک داربست با یک نرده محافظ دوتایی.
عواقب سقوط را به حداقل برسانید، برای مثال با تهیه یک شبکه ایمنی.

  • اجسام متحرک

یک سایت ساخت و ساز محیطی دائماً در حال تغییر است و خطرات ساخت و ساز همچنان در حال افزایش است. اجسام متحرک زیادی وجود دارند که معمولاً در کارگاه‌های ساختمانی با آنها مواجه می‌شوند. اینها شامل تجهیزات بالابر سقفی، وسایل نقلیه تامین کننده و حفارها هستند که همگی در یک زمین معمولاً ناهموار حرکت می‌کنند.
کاهش خطرات همیشه باید در اولویت باشد. کارگران همیشه باید:
• از کار نزدیک به جسم متحرک خودداری کنید.
• مراقب محیط اطراف خود باشند، به خصوص اگر جسم دارای چراغ یا بوق نباشد.
• برای اطمینان از دیده شدن، از تجهیزات حفاظت شخصی (PPE) مانند ژاکت با دید بالا استفاده کنید.

  • لغزش و سقوط

لغزش و سقوط تقریباً در هر محیطی ممکن است اتفاق بیفتد. از آنجایی که سایت‌های ساخت‌وساز اغلب دارای زمین ناهموار و مصالح بلااستفاده در محل هستند، جای تعجب نیست که لغزش، سقوط و سقوط یک خطر رایج است.
HSE گزارش می دهد که سالانه چندین هزار کارگر ساختمانی به دنبال یک لغزش یا مسافرت مجروح می‌شوند و با مدیریت موثر مناطق کاری و مسیرهای دسترسی مانند راه پله ها و مسیرهای پیاده روی می توان از بسیاری از این آسیب ها جلوگیری کرد.
کسانی که کارگاه های ساخت و ساز را کنترل می کنند باید به طور مؤثر سایت را مدیریت کنند تا کارگران بتوانند با خیال راحت در اطراف آن حرکت کنند. خطرات باید همیشه گزارش و مرتب شوند تا احتمال آسیب، کاهش یابد.
 

مطالب مرتبط :
ایمنی در ساختمانممیزی سیستمهای ایمنیمشاوره ایمنی صدور گواهی نامه HSEارزیابی و مدیریت ریسکHSE کار در ارتفاع

عایق رطوبتی ساختمان

سازه سازان یزدان پاک